Jak prawidłowo chronić skórę przed słońcem?

wakacje

 

Przed nami kolejny słoneczny okres, więc warto zadbać o naszą skórę. Co prawda filtrów powinniśmy używać przez cały rok, ale w okresie wiosenno-letnim w szczególności, ponieważ częściej wystawiamy się na działanie promieni słonecznych.

 

 

Słońce jest niezbędne do naszego życia. Jego światło poprawia nam nastrój, czasem nawet dodaje chęci do działania lub podejmowania większych prac, czy też wysiłku. Jedną z najistotniejszych funkcji słońca jest to, że bierze udział w syntezie witaminy D, a także usprawnia termoregulację. Opalona skóra jest też traktowana jako zdrowy wygląd, a nam samym poprawia samopoczucie. Kąpiele słoneczne są też wykorzystywanie w medycynie jako metoda leczenia niektórych chorób skóry (np. łuszczyca).

 

 

słońce

 

 

 

Jednak warto pamiętać, że słońce ma także negatywny wpływ na nasz organizm, a to za przyczyną ultrafioletowej (tzw. UVA) część promieni słonecznych. Mają one w sobie sporo energii, która jest na tyle duża, iż nasza skóra nie jest w stanie jej zatrzymać, co powoduje wnikanie jej w głąb skóry. Takie działanie słońca powoduje uszkadzanie naszych komórek DNA, co w dalszej kolejności mutuje, a w miarę upływu czasu może doprowadza do zachorowania na nowotwory. Oczywistym też jest, że właśnie te mutacje odpowiadają za przyśpieszone starzenie się skóry i co z tym związane powstawanie zmarszczek. Natężenie promieniowania UVA jest takie samo w ciągu całego dnia - nie mam tutaj znaczenia, jaka jest pogoda i która pora roku. To promieniowanie potrafi przenikać także przez chmury, a także szyby.

Natomiast promieniowanie UVB powoduje, że nasza skóra staje się opalona oraz dzięki niemu dochodzi do produkcji witaminy D w naszym organizmie. Nie przenika ono przez szkło okienne, ale już przez wodę owszem, dlatego ochrona skóry w czasie kąpieli jest tak ważna, aby nie doszło do poparzenia.

Każdy z nas słyszał o dziurze ozonowej, jest to efekt promieniowania UVC, które w normalnych warunkach nie dociera do Ziemi. Jednak z powodu obecności różnych gazów m.in. freonów niszczony jest ozon, co powoduje przedostawanie się UVC na Ziemię.

Aby chronić się przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym stosuje się filtry, które stosowane są w kosmetykach. Można je podzielić na:

  • fizyczne (inaczej mineralne) - nie wynikają one w naskórek, ponieważ ich cząstki są na tyle duże. Jednak dzięki temu powodują, że na powierzchni skóry tworzy się warstwa, która jest zaporą dla promieni UV. Ich działanie ochronne polega na odbijaniu lub rozpraszaniu ww promieni. Nazwa tych filtrów wywodzi się od tego, że nie dochodzi w ich przypadku do żadnych reakcji chemicznych, a tylko do fizycznego procesu odbijania światła. Filtry mineralne należą do związków nieorganicznych. Można zaliczyć tutaj dwa związki, czyli:
    • dwutlenek tytanu (Titanium dioxide)
    • tlenek cynku (Zinc oxide)


Oba wymienione związki chronią skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. Największą skuteczność osiągają, kiedy łączone są razem.

  • chemiczne - w przeciwieństwie do filtrów fizycznych przenikają do warstw naskórka, gdzie pochłaniają energię światła słonecznego. Ich działanie polega na przetwarzaniu niebezpiecznej energii z promieni UV w energię cieplną. Tutaj najczęściej stosowane filtry w kremach należy podzielić na ochronę:

- anty UVB:

> Octocrylene;

> Octyl methoxycinnamate;

> Octyl salicylate;

> Octisalate;

> 4-Methylbenzilidene Camphor;

> Oxybenzone (ten w około 10% chroni też przed UVA)

- anty UVA

> Parsol 1789 (Avobenzone);

> Mexoryl SX (ochrona UVA/UVB);

> Mexoryl XL (ochrona UVA/UVB).

 

Oczywiście najlepsze efekty ochrony osiągają kosmetyki, które mają w sobie wymieszane preparaty chroniące zarówno przed promieniowaniem UVA i UVB.

Skróty, które możemy znaleźć na opakowaniach produktów do opalania, ale także i kosmetyków do pielęgnacji w ciągu dnia to:

SPF - jest to z angielskiego Sun Protective Factor jest to nic innego, jak oznaczenia zdolności kosmetyku do ochrony skóry przed promieniowaniem UVB. Wybierając kosmetyk z takim oznaczeniem powinniśmy dobierać go do karnacji, czyli im mamy jaśniejszą karnację, tym wskaźnik SPF powinien mieć wyższą liczbę. I tak możemy określić, że kosmetyki z


SPF 2 blokuje 25-30% UVB

50%

10  85%

15  95-96%

30-50 98%

60 98,5%


Inaczej możemy powiedzieć, że im wyższy ww wskaźnik, tym wyższe stężenie filtru w kosmetyku. Jak wynika z powyższego zestawienia ochrona między SPF 30, a 60 jest niewielka, jednak może mieć znaczenie dla osób wyjątkowo wrażliwych na słońce. Liczba, która pojawia się przy SPF określa, jak długo możemy być na słońcu po nałożeniu kosmetyku, aby nie zostać poparzonym i mnożymy ją przez 15 (SPF 20 -> 20x15 minut = 300 minut). Cyfra 15 jest to nic innego, jak czas niezbędny na wniknięcie minimalnej dawki  do zarumienienia UV skóry.

 


PPD i IPD - jest to wskaźnik zdolności kosmetyku do ochrony UVA

 

PPD to Persistant Pigmentation Darkening - mówi on nam, ile razy zmniejszyła się dawka promieniowania UVA, które pochłania skóra.

 

IPD to Immediate Pigmentation Darkening - maksymalny wynika dla tego wskaźnika to 90% ochrony i mówi on o tym w jakim stopniu kosmetyk chroni skórę przed UVA.

Na opakowaniach możemy znaleźć taką informację, jak SPF 45/ UVA 15.

Możemy także znaleźć filtry naturalne, które są pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Niestety nie są one wystarczająco skuteczne, aby zastąpić filtry mineralne lub chemiczne. Stanowią one za to w kosmetyku idealny dodatek do ochrony przeciwsłonecznej równocześnie dostarczając skórze ważnych składników aktywnych. Przede wszystkim należy tutaj wymienić, że są one idealnym antyoksydantami, czyli chronią przed wolnymi rodnikami, które powstają na skutek oddziaływania promieni słonecznych.

Wolne rodniki to cząstki, które powodują niszczenie komórek skóry poprzez uszkodzenie kolagenu, elastyny, ścian komórek i lipidów, które są w naskórku. To powoduje przyśpieszenie procesów starzenia się skóry.

Aby odpowiednio zabezpieczyć ciało przed szkodliwymi promieniami słońca należy zużyć na całe ciało ok 30 ml kosmetyku, co przy opakowaniach o pojemności 100-150 ml powinno nam wystarczyć na 3 do 5 zastosowań. Stosując mniej preparatu nie chronimy się w wystarczającym stopniu. A zważając, że żaden kosmetyk nie daje nam ochrony 100% to fundujemy sobie kiepską ochronę.

Należy pamiętać także o oczach, na które nie da się nałożyć kremu ochronnego, a są one dość wrażliwe na działanie promieni słonecznych. Wystawienie bez żadnej ochrony oczu na słońce powoduje zwyrodnienie plamki żółtej, rozwój jaskry, i niestety zwiększenie ryzyka nowotworu. Dlatego warto zainwestować w porządne, oryginalne okulary (lub soczewki) posiadające filtry UV.

Należy pamiętać, że ubranie niestety nie chroni nas przed szkodliwymi działaniem promieni słonecznych.

Stosowanie ochrony przeciw słonecznej jest o tyle ważne, że dzięki temu nasza skóra zachowa na dłużej młody wygląd, a co najważniejsze chronimy ją przed nowotworem skóry (tutaj należy także pamiętać, aby nie opalać się w godzinach 11-15, czyli wtedy kiedy nasz cień jest większy od nas).

 

Tutaj (klik) szeroka oferta naszej drogeri dla kosmetyków do opalania.

źródło:

http://panacea.pl

Wysokie Obcasy, „Jak dbać o skórę latem? Wszystko, co musisz wiedzieć o ochronie przeciwsłonecznej” 08.07.2014 I.Cieślińska

Promocje

Producenci

4m
AA
Allverne
AMT
ASCO
ATA
AXI
BATISTE
BBR
BEAUTY FORMULAS
BELL
BIC
BIELENDA
Big
Bomb Cosmetics
Bourjois
By My Beard
Celia
Christopher Dark
CLINOMYN
CMF
COLGATE
COTY
DAX
DAX OP.
DELIA
DERMIKA
DONEGAL
Dove
ELFA PHARM
ELMEX-MERIDOL
Eveline
EVELINE KOLOROWKA
EXO
Farmona
FLOS-LEK
FORTE SWEEDEN
FREEDOM
G3
GAL
Garnier
GP
GSK
HSP
Ibg
Icm
IXO
KD
L'oreal
LAQ
Loreal
LRP
MDR
Mga
MJX
MPC
MSP
NQD
QS
SH
Soraya
SSM
TIO
UHU
WIT
XBM
ZAP
Sklep internetowy na platformie SKY-SHOP Sklep internetowy
Proszę czekać ...

Informacja

Zalogowano poprawnie